چرتکه چیست؟

چرتکه(Abacus) قدیمی ترین ابزار مورد استفاده برای انجام محاسبه است . چرتکه یک دستگاه محاسباتی ساده است که در طول زمان تاثیر مستقیمی بر روی اقتصاد گذاشته است . بر اساس اسناد تاریخی و همچنین تحقیقات جدید علمی ، اثر بخش بودن آموزش چرتکه بر روی ذهن و افزایش سرعت محاسبات اثبات شده است . آموزش محاسبات ذهنی و چرتکه  به کودکان ، بازخورد خوبی خواهد داشت به این دلیل که ترکیبی منحصر به فرد از روش ها و آموزش های کلاسیک و نوین است.

هدف از آموزش چرتکه به کودکان

هدف کلی از آموزش چرتکه به کودکان این است که آن ها را با نحوه ی انجام محاسبات به صورت ذهنی آشنا کرده و از این طریق فعالیت ذهنی مغز را بهبود ببخشیم .

مغز متشکل از رشته های عصبی است که در سراسر آن تنیده شده و به مانند یک کامپیوتر کار می کند . اطلاعات در سراسر سیستم عصبی با سرعت 200 مایل در ساعت حرکت می کند . در واقع مغز ما همانند یک کامپیوتر سیمی بسیار پیچیده و قوی است  ، پس چرا از حداکثر توانایی آن استفاده نکنیم؟

هنگامی که دست ها هر دو نیمکره ی مغز ، امواج مغزی ، اعصاب شنوایی و حافظه هماهنگ با هم کار کندمغز در بهترین حالت خود است و تکرار واستمرار آن باعث تقویت و رشد سلول های مغزی می شود.

چرتکه ی تصویری(Abacus image )

یک روش محاسبه از طریق ذهن است .این عمل از طریق تصویر ذهنی ایجاد شده از چرتکه بر اساس اصول محاسباتی ذهنی است . در اینجا چرتکه تنها یک ابزار است و کودکان تنها از طریق تمرین مداوم و منظم می توانندتصویر ذهنی خود از چرتکه  را درونی و دائمی کنند.

برای پایه ی پیش دبستان و پایه های  اول و دوم

تدریس کتاب چرتکه ی کار مدرسه (شامل مفاهیم آموزش اعداد به زبان لاتین - آموزش مفهوم اعداد- آموزش نوشتاری اعداد- آموزش جمع و تفریق دو رقمی - آموزش انجام عملیات ذهنی و تند نویسی  می باشد )

******

از آنجا كه روباتيك بخش هاي مختلفي شامل مكانيك ، الكترونيك ، كنترل ، نرم افزار و...را شامل مي شود ، امروزه به عنوان يكي از معيارهاي پيشرفته بودن يك كشور در نظر گرفته مي شود ؛ به همين دليل براي جامعه اي كه پيشرفت در فناوري هاي جديد را هدف خود قرار داده است ، آشنايي دانش آموزان با اين مبحث ضروري به نظر مي رسدوالبته فراهم آوردن منابع مناسب براي مطالعه علاقمندان يكي از گامهاي اساسي در راه نيل به اين هدف است.
در كلاسهاي آموزشي طراحي و ساخت روبات سعي شده است بخشهاي مختلف به همراه مثال ها و پروژه هاي متعدد ومتنوع ، نحوه به كارگيري مباحث تئوري در كاربردهاي مختلف آموزش داده شود وسعي بر آن شده است كه مطالب از سطح مقدماتي شروع شده و تا سطح پيشرفته ادامه يابد.