درج مطلب
 
 
     
 
 

برنامه مربي ورزش دبستان هوشمند غيردولتي پسرانه پارسا

اهمیت و فواید ورزش در مدرسه

 

یکی از برنامه های ثابت و پرطرفدار در برنامه مدارس تربیت بدنی است. تربیت بدنی و ورزش مقوله ای است که در هر اجتماعی جایگاه ویژه ای دارد و نقش آن در شکوفایی استعداد های مختلف افراد و متعاقب آن تقویت و افزایش ظرفیت های اخلاقی، تربیتی، جسمانی ، ذهنی، عقلی، مهارتی، عاطفی و اجتماعی افراد انکار ناپذیر است، تربیت بدنی بخشی از تعلیم و تربیت است و باعث رشد ابعاد شخصیتی و شناختی و اجتماعی  کودکان می شود.

 

دلایل اهمیت و فواید ورزش در مدرسه

جلوگیری از چاقی

 تغییر شیوه زندگی بویژه علاقه کودکان به غذا های پرکالری جذاب با ترکیبات نامطلوب، مصرف میان وعده ها و  غذاهای چرب و شیرین، کاهش مصرف مواد غذایی دارای فیبر و عدم تحرک باعث بروز پدیده ی چاقی شده است و

رشد این پدیده از دهه هشتاد دوبرابر قبل شده است (گلیشادی،1382)  بسیاری از والدین چاقی کودکان را دلیل سلامت آنها می دانند و برنامه ای برای رفع آن نمی ریزند. این در حالی است که چاقی حتی در کودکان باعث بیماری هایی از جمله بیماری های عروقی می گردد. بوسیله کنترل تغذیه و تاکید به تغذیه سالم در مدارس و همچنین گنجاندن برنامه ورزشی منظم در مدرسه می توان از چاقی کودکان جلوگیری به عمل آورد.

تقویت حرکات درشت: کودکان در سن ابتدایی پیشرفت های چشمگیری در حرکات درشت مانند دویدن، پریدن و لی لی کردن و با توپ بازی کردن دارند. این حرکات نیاز به تقویت دارند و تقویت و پیشرفت آنها نشانه رشد سالم مغز است. بنابر ایت ورزش در مدرسه علاوه بر تاثیر بر جسم بر تقویت مهارت‌های ذهنی هم تاثیر گذار است.

هماهنگی دست و پا و چشم : هماهنگی حرکات اعضای بدن نیز نشانه سلامت کارکرد مغز است و با بازی های ورزشی مانند فوتبال و والیبال، بدمینتون و حرکات نرمشی می توان به تقویت آن پرداخت. عدم هماهنگی اعضا نشانه ی اختلالات حرکتی و ذهنی است که می تواند بر یادگیری تاثیر سو گذارد. بوسیله ورزش می توان این حرکات را تقویت کرد.

استفاده از انرژی : کودکان دبستانی سرشار از انرژی هستند و نیاز به فعالیت دارند. آپارتمان نشینی و بازی های کامپوتری مانع رشدشان می شود و هنگامی که نتوانند انرژی خود را تخلیه کنند دچار اختلالات ذهنی و حرکتی می شوند. حضور در محیط فراخ مدرسه فرصتی است برای کودکان( به خصوص کودکانی که هر دو والدینشان شاغل هستند) تا خارج از محیط بسته و کوچک خانه به فعالیت بپردازند.

 

مهارت های اجتماعی و کار گروهی 

باید برای اجتماعی شدن کودکان بوسیله تربیت بدنی تلاش کرد. ساعت های ورزش در مدارس زمان مناسبی است که کودکان به بازی و فعالیت گروهی بپردازند. در کلاس درس به دلیل اینکه بیشتر معلم در حال صحبت و تدریس است ارتباط بین دانش آموزان به خوبی امکان پذیر نیست اما در ساعات ورزش دانش آموزان آزاد هستند و می توانند با رهبری معلم کارهای بدنی را به صورت گروهی انجام دهند و مفهوم جمع و ارتباط مثبت و موثر با همسالان را بیاموزند و اجتماعی بودن را تمرین کنند.

ورزش از موضوعات درسی مهم است و باید اهمیت آن در مدرسه ها جدی گرفته شود و جایگزینی آن با دروس دیگر جایز نیست و شاید به ظاهر کم اهمیت باشد ولی فعالیت بدنی در واقع به یادگیری دروس نظری کمک شایانی می کند.

نتیجه: بوسیله برنامه منظم ورزشی در مدارس می توان به تقویت حرکات دانش آموزان، مهارت های اجتماعی و سلامت جسمانی آنها یاری رساند.

 

نکاتی در ارتباط با حضور دانش آموزان در کلاس ورزش

 

۱ـ داشتن لباس ورزشی فرم مدرسه در کلاس ورزش

۲ـ داشتن کفش ورزشی مناسب الزامی است.

۳ـ دانش آموز در کلاس ورزش فقط مجاز به همراه داشتن آب آشامیدنی می باشد .

۴ـ مربی ورزش هیچ گونه مسئولیتی در قبال وسایل شخصی دانش آموزان ندارد.

 

برگزاری مسابقات ورزشی بین کلاس ها در هر ترم:

این کار به منظور ارتقاء سطح آمادگی جسمانی دانش آموزان و حس رقابت جویی و پیشرفت و همچنین شرکت دانش آموزان در کار گروهی انجام میشود، که باعث بالا بردن انگیزه در دانش آموزان و علاقه‌مندی بیشتر به ورزش میشود.

 

انجام مسابقات ورزشی در مناسبتهای ویژه در تقویم سالانه مثل هفته تربیت بدنی:

برگزاری مسابقات فوتبال بین پایه ها ، مسابقات دوی میدانی ، طناب زنی ، مچ اندازی،پرتاب دارت ، بولینگ ، شطرنج ، هندبال ، بازی های بومی و محلی

 

برگزاری کلاس تئوری:

آموزش ورزش به صورت عملی زمانی میزان یادگیری را افزایش می دهد که تکرار و تمرین مداوم انجام شود. اما همراه با آن برگزاری کلاس تئوری برای آموزش قوانین و نحوه اجرای یک ورزش یا حرکت خاصی از ورزش یادگیری را کامل میکند.

 

توجه : جدول برنامه های ورزشی به تفکیک هر پایه در طول سال تحصیلی، در تقویم اجرایی  قابل مشاهده

می باشد.